Tibro DX-klubb 40 år

Christer, Rolf och Börje med diplom från samtliga tävlingar

Förutom Tibromästerskapet har våra medlemmar deltagit i “The Grand Tour Across All Continents” arrangerad av Czechoslovak DX club och A.I.R. Contest med Associazione Italiana Radioascolto som arrangör. I den förra tävlingen placerade sig Börje Sahlén som nummer 11, Rolf Johansson som nr 15 och Christer Carnegren som nr 17 som enda svenska deltagare. Sjutton personer från tretton länder ställde upp i tävlingen. I den italienska tävlingen var Börje ensam deltagare från Tibro och även från Sverige. Resultatet blev en sistaplats (!). 21 deltagare från 13 länder.
I Tibromästerskapet såg det ut så här:Rolf Johansson 46 p, Börje Sahlén 39, Christer Carnegren 22, Anders Brissman 4. Rolf vann tävlingen för tionde året i rad och tog sin första inteckning i det nya vandringspriset.

INBJUDAN TILL 40-ÅRSJUBILEUM

Du är hjärtligt välkommen fredagen den 1 september 2017, klockan 19:00 till Ruders egendom, Tibro. Din respektive är också välkommen att följa med.
Meny består av förrätt; Toast Skagen och varmrätt Oxfilé med bearnaisesås och klyftpotatis. Ange om du har några önskemål om specialmat. Var och en betalar sin egen mat på Ruder. Kostnad: 200 kronor + dricka.

Efter vi har ätit på Ruder fortsätter vi firandet hemma hos Börje Sahlén, Västra Långgatan 139 A, Tibro

Kvällen program är tänkt att bestå av:
– Mat, kaffe och tårta
– Musikunderhållning
– Inbjudna gäster
– Tillbakablickar från klubbens 40 år

För matens skull behöver vi din anmälan senast den 18 augusti till Börje Sahlén, telefon 070 – 227 60 53 eller E-post: aspbladet@live.se . Klubben bjuder på kaffe och tårta hos Börje.

VÄLKOMNA! STYRELSEN

Kommentarer inaktiverade.