Förlängd tid för RNE på mellanvågen?
Vår medlem Lars Jeppesen fick för en vecka sedan svar från RNE Alicante. Kan det vara så att det finns en chans att RNE:s stationer på mellanvåg kommer att finnas kvar, åtminstone en tid till?
Nedsläckning är annars planerad till natten mot den 30 december 2025, kl 03.00 SNT. Vi citerar svaret till Lars nedan:
”För några månader sedan beordrade RNE en minskning av sin AM-sändningsstyrka. Nedläggningen av dessa sändningar var planerad till den 31 december 2025.
Tack vare allmänhetens påtryckningar har RTVE:s ordförande försäkrat oss om att dessa sändningar inte kommer att stängas ner förrän alla beställda förstudier är slutförda.
Han har dock inte åtagit sig att inte stänga dem.
Med tanke på att detta är en nödvändig samhällstjänst vidarebefordrar jag en namninsamling till er, ifall ni vill skriva under den mot nedläggningen av våra AM-sändningar.
https://www.change.org/p/salvemos-la-onda-media-de-rne
Det är synd att de yngre generationerna inte behåller sin passion för radio. Må radion aldrig dö.”
Källa: Lars Jeppesen (LHU)
