Wavescan på söndagar
Sedan många år sänder AWR, Adventist World Radio, DX-programmet Wavescan. Det produceras av Adrian Peterson och presenteras av Jeff White, General Manager på WRMI i Okeechobee, Florida. Programmet innehåller mycket radionostalgi men också aktuella DX-tips from olika korrespondenter runt om i världen.
Nu under vintern kan programmet höras i Europa söndagar kl 11.30 UTC på 15770 kHz (WRMI) och kl 12.00 UTC på 9510 kHz (IRRS). När jag senast kollade var mottagningen utmärkt på båda frekvenserna. Programmet sänds på många andra tider och frekvenser men de är inte direkt lätthörda i vår del av världen.
Vid slutet av varje sändning informerar Jeff om vart man kan sända sina rapporter. Om man önskar komma i kontakt med producenten är detta adressen att mejla på.
